ویولن حافظی

ویولن در ایران

تاریخ ویولن در ایران و نخستین کاربرد آن را می‌توان به دوره قاجار نسبت داد. سلطنت خاندان قاجار را می‌توان دوران تحول موسیقی ایران به‌شمار آورد. به‌طور مشخص و جزیی‌تر، ناصرالدین شاه با تأسیس دارالفنون و آغاز تدریس موسیقی به سبک نظام اروپایی باعث ایجاد تغییراتی شگرفی در نظام موسیقی ایران شد. در این دوره، مستشارانی از کشورهای اروپایی برای تدریس موسیقی به ایران اعزام و سازهای گوناگونی همانند قره‌نی، ویولن و فلوت را وارد کردند. 

نخستین تجربه آشنایی ایرانیان به موسیقی اروپایی به مدرسه دارالفنون بازمی‌گردد.

بسیاری از نوازندگان سازهای ایرانی در آن دوران معتقد بودند، هنرجویان برای نواختن این ساز ابتدا باید از سازهای سنتی مشابه به‌خصوص کمانچه شروع کرده و پس از تسلط بر قواعد آنان، آموزش خود را در زمینه ویولن آغاز نمایند؛ اما، در هر صورت مسیو لومر را می‌توان نخستین مدرس ویولن به شمار آورد که در دارالفنون شروع به تدریس و تربیت شاگردان کرد. به تدریج برخی از افراد اقدام به استخدام مدرسان خصوصی ویولن نموده که از این جمله می‌توان به میرزا حسن خان یکی از مشاوران ناصرالدین شاه اشاره داشت.

پس از مدتی، مدرسه عالی موسیقی توسط علی نقی وزیری تأسیس شد و صفحات گرامافون در دسترس آنان قرار گرفت. همزمان، صفحات گرامافون موسیقی غربی با آثار نوازندگانی همانند کوبلیک و کرایسلر در دسترس عموم مردم قرار گرفت و در مدت کوتاهی ارکستر کوچکی از روسیه وارد ایران شد. هنرجویان و هنرمندان ویولن با الگوبرداری از این ارکستر گروهی تشکیل داده و به اجرای آثار موسیقی ویولن در اقصی نقاط کشور می‌پرداختند. این ارکستر به تدریج‌ گسترش یافت و به رهبری سرژ خوتسیف موسیقدان ورهبرارکستر اهل روسیه موفق به اجراهای مختلفی شد. پس از مدتی،  غلامحسین مین باشیان، نوازنده ویولن، در ارکستر هنرستان شرکت نمود و باعث استفاده از سازهای بادی در این ارکستر شد.

ساز ویولن را می‌توان از نخستین سازهای اروپایی به شمار آورد.

حضور این فرد و دانشجویانی که در اروپا به تحصیل موسیقی پرداختند، باعث شده تا افزون‌بر ترویج موسیقی اروپایی برای نوازندگی، دانش موسیقی از نظر تئوری پیشرفت قابل توجهی نماید. بدین ترتیب می‌توان اذعان داشت افرادی همانند ایشان تاریخ ویولن در ایران را رقم زدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا